Tam gdzie neurony splatają się z kablem do tetheringu…

W świecie fotografii, headshoty to nie tylko zdjęcia. To nasze wizytówki w świecie online. Ale co tak naprawdę sprawia, że te zdjęcia potrafią przyciągnąć uwagę? Czas na małą wycieczkę do świata neuronauki, gdzie fMRI rządzi i dzieli, pokazując, jak nasze szare komórki reagują na te wszystkie miny i grymasy.

Co się dzieje w mózgu, gdy patrzymy na headshoty?

Gdy zerkniesz na headshot, twój mózg wchodzi na wyższe obroty. Obszary odpowiedzialne za rozpoznawanie emocji, takie jak „Hej, ten uśmiech wygląda autentycznie!” czy „Hmm, ta mina budzi zaufanie”, zaczynają pracować na pełnych obrotach. Wiemy to za sprawą naszego przyjaciela, rezonansu magnetycznego (fMRI), który pokazuje, że obszary takie jak amygdala i insula włączają się na widok zdjęć portretowych.

Dlaczego to ważne dla fotografa?

Dla fotografów, którzy mają to szczęście (lub pecha) robić headshoty, zrozumienie tej całej neuronaukowej zagadki jest jak znalezienie złotego biletu. Wiedząc, co w naszych głowach gra, mogą tworzyć zdjęcia, które nie tylko są ładne, ale też potrafią poruszyć coś więcej niż tylko powietrze. To oznacza nawiązywanie prawdziwej relacji z klientem, majstrowanie przy światłach i cieniach, aby idealnie uchwycić to, co najlepsze – i najbardziej ludzkie.

A co z tymi, którzy chcą się dobrze prezentować?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest, że niektórzy ludzie na zdjęciach wyglądają jak milion dolarów, a Ty jak ostatni grosz wydany na przecenie – czas trochę poeksperymentować. Współpraca z fotografem, który wie, co robi, to pierwszy krok do stworzenia headshota, który mówi: „Tak, to ja. I jestem świetny”. Tu nieśmiało polecę: Contact Me

Podsumowując…

Zrozumienie, jak nasze mózgi reagują na obrazy, to klucz do stworzenia zdjęć, które zostają z nami na dłużej. Dla fotografów to szansa, aby naprawdę coś znaczyć w życiu ich klientów. A dla nas, zwykłych śmiertelników, to okazja, aby na zdjęciach wyglądać nie tylko dobrze, ale też prawdziwie. Bo przecież o to chodzi w headshotach – o prawdę, o autentyczność i o to, żeby pokazać się światu takim, jakim się jest. No, może z odrobiną Photoshopa.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *